Korea Północna uwolniła Amerykanina

przez Redakcja
Szef dyplomacji USA Rex Tillerson poinformował o uwolnieniu z Korei Północnej Otto Warmbiera, 22-latka skazanego na 15 lat ciężkich robót za próbę kradzieży plakatu propagandowego.

Młody mężczyzna jest w śpiączce i przebywa pod opieką lekarzy.

Otto jest w śpiączce ponad rok i wymaga pilnej opieki medycznej w USA - powiedział były dyplomata Bill Richardson. - Strona północnokoreańska musi wyjaśnić sprawę jego śpiączki – dodał.

Rodzina Warmbiera została poinformowana, że student zatruł się jadem kiełbasianym i zapadł w śpiączkę po zażyciu tabletki nasennej. Ojciec studenta powiedział agencji Reutera, że na ten moment traktuje tę sytuację jako wypadek.

W marcu zeszłego roku, podczas trwającego zaledwie godzinę procesu pokazowego, student przyznał się do zarzucanych mu czynów. Stwierdził również, że kolega zaoferował mu za kradzież plakatu samochód.

Północnokoreański sąd uważa, że student miał "taktyczne przyzwolenie amerykańskiego rządu" i działał "pod wpływem jego manipulacji", a w wyroku podkreślono, że działanie "było zgodne z wrogą amerykańską polityką wobec Korei Północnej". Amerykanie potępili wykorzystanie więźniów do gry politycznej, jaką prowadzi Korea.

Skomentuj

Komentuj jako gość

0
warunki użytkowania.

Komentarze

  • Brak komentarzy